Minka szczudlarka

Szczudlarstwo to sztuka używania szczudeł do rozmaitych celów. Jak wyczytałam historia pamięta starożytnych mieszkańców różnych zakątków świata , którzy wykorzystywali szczudła do pokonywania bagien, naprawy elewacji budynków, przy zbiorach plonów lub po prostu dla zabawy.
Na Festynie Winogradzkim organizowanym w dniu 21 września 2013 r miałam okazję podziwiać umiejętności Katarzyny Walasek o pseudonimie artystycznym Minka. Ubrana w kolorowy strój prowokowała dzieci do zabawy, rozśmieszała i budziła ogólne zainteresowanie również wśród dorosłych. Sztuką jest chodzić na szczudłach i robić przy tym chociażby ogromniaste bańki w rozmiarze XXL, które wypuszczone w powietrze unosiły się ponad głowami widzów.
"Klaun nie istnieje poza grającym go aktorem. Wszyscy jesteśmy klaunami. Uważamy się za pięknych, inteligentnych i silnych, podczas gdy wszyscy mamy słabości i śmieszności, które, wydobyte na jaw, śmieszą innych. Odkrycie przemiany osobistej słabości w teatralną siłę miało największe znaczenie w określeniu podmiotowego podejścia do klaunów, do "poszukiwania swojego własnego klauna". Pozwoliłam sobie zacytować słowa Jacques Lecoq, z książki "Ciało poetyckie". 
Kasia zapytana przeze mnie kiedy i dlaczego polubiła szczudła i zabawne klauny odpowiedziała mi następująco: "Będąc na teatrologii przez 5 lat studiów można powiedzieć, że zrobiłam kółeczko. Od prostego teatru mieszczańskiego w Kielcach, skąd pochodzę po wszystkie awangardowe koncepcje teatralne i teatr postdramatyczny dotarłam do komedii dell’arte i teatru ulicznego. Dostrzegam teatr wszędzie, a najwięcej go uważam pośród dzieci, które na co dzień bawią się w odgrywanie fascynujących postaci które rzeźbi ich wyobraźnia. Fascynuje mnie teatr dla tych najmłodszych, bo ma wbrew pozorom bardzo wymagającego widza. Stąd też narodziło się zainteresowanie teatrem ulicznym czy też cyrkowymi występami, które stają się formą popisu artystycznego, co mocno przyciąga ulicznego przechodnia, a przede wszystkim dziecko. Dlatego występy, które proponujemy w naszej Agencji Artystycznej Minka to taka forma pokazu artystycznego, podczas którego potrafimy przykuć uwagę potencjalnego widza, a on zaczyna interesować się tym, co ciekawego mamy do zaproponowania i chętnie wchodzi z nami w interakcję, a przecież o to chodzi! O dobrą zabawę!".
Popisy Minki to świetna forma urozmaicenia takich imprez jak: festyny, parady, pikniki i imprezy firmowe, urodzinki, śluby, wszelkiego rodzaju imprezy masowe, promocja firm i marki oraz wiele innych wydarzeń, w których chętnie będziemy uczestniczyć. Na swoim koncie ma już: imprezy firmowe, festyny okolicznościowe i świąteczne śluby, hallowen, sylwester, mikołajki, bale karnawałowe, imprezy masowe, koncerty, Dzień Dziecka, jarmarki okolicznościowe, świąteczne imprezy na Wielkanoc i Boże Narodzenie, pikniki rodzinne, zloty czarownic, spektakle teatralne, Walentynki, imprezy przebierane, dyskoteki, odpusty i parady paradę podczas imprezy Świętego Marcina promocję firm na Międzynarodowych Targach Poznańskich i Kieleckich, sanatorium w Ciechocinku oraz uliczne imprezy okolicznościowe. Sami widzicie, że jest tego sporo - można wyliczać bez końca :) 
Ja zaprezentuję zdjęcia jakie wykonałam Mince podczas Festynu Winogradzkiego. Fantastyczny, ciepły dzień i śmiech dzieci wciąż rozbrzmiewający :)  Każdy świetnie się bawił , ... każdy ! 

Przygotowania do popisów  - charakteryzacja : Magdalena Armanowska






 


Popularne posty

Obraz

Gosia